Mózg może się przydać niebawem bardziej niż kiedykolwiek.

Mózg może się przydać niebawem bardziej niż kiedykolwiek.

Mózg może się przydać niebawem bardziej niż kiedykolwiek.


Jeszcze nigdy wcześniej ludzkość nie była tak uzależniona od technologii jak teraz. Za kilka lat czeka nas rewolucja pod tym względem i zasadnicza zmiana naszego świata. Czy wiesz że smartfon w twojej kieszeni niespełna 50 lat temu zająłby powierzchnię średniej klasy lekcyjnej w twojej szkole?  Czy wiesz że podstawowe czynności na twoim tablecie takie jak wysłanie maila czy napisanie wiadomości na chacie jeszcze 30 lat temu wymagały takich archaicznych przedmiotów jak długopis, papier, koperta i znaczek? Czy wiesz że jeszcze 25 lat temu to [zobacz] to była gra komputerowa?

Nietrudno dostrzec że wykonaliśmy technologiczny skok ewolucyjny w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, a to dopiero początek wielkiej ery automatyzacji. Za kilka lat, w sam raz gdy ty będziesz kończyła szkołę czeka cię na rynku pracy taki oto widok:

Pracownik produkcji: drukarka 3d

Kierowca: autonomiczny samochód

Dozorca, listonosz, kurier, kamerzysta: dron

Ekipa budowlana: house printer

Ekspedient, menadżer sklepu, pakowacz, kasjer: Automatyczny sklep

Sprzątaczka: robot

Kopacz rowów i dołów: Robot koparka

Wraz z postępem technologicznym przemysł oraz biznes jako taki dążyć będzie do ograniczenia robotniczych miejsc pracy, czyli tych gdzie wysoki iloraz inteligencji liczy się ciutek mniej niż siła mięśni i wytrzymałość. Z punktu widzenia pracodawcy, zawsze będzie się bardziej opłacać zastąpić człowieka maszyną gdyż ta nie choruje, nie strajkuje, nie odchodzi z pracy, może pracować całą dobę no i co najważniejsze nie chce wynagrodzenia. W tym właśnie kierunku będzie zmierzać gospodarka krajów rozwiniętych i to właśnie w tej rzeczywistości będziesz musiał prędzej czy później odnaleźć swoje miejsce. Dobra wiadomość jest taka, iż wraz z ograniczaniem podstawowych miejsc pracy będzie proporcjonalnie rosło zapotrzebowanie na specjalistów. Wszystkie te automaty trzeba będzie bowiem zaprogramować. Wszystkie je od czasu do czasu trzeba będzie serwisować. Trzeba będzie też doglądać ich pracy oraz budować nowe. Trzeba będzie kreatywnie wymyślać rzeczy, których jeszcze nikt nie wymyślił wcześniej. Trzeba będzie tworzyć zamiast odtwarzać, trzeba będzie kierować i zarządzać zamiast wykonywać polecenia. A do tego wszystkiego, jak zapewne się spodziewasz, przydałby się tęgi umysł.   

To jeden z powodów, choć bardzo istotny, dla którego już teraz potrzebujesz zadbać o swoje zdrowie, a zwłaszcza o możliwości przetwarzania informacji w twojej głowie. Alkohol, narkotyki, dopalacze, papierosy i wszelkie inne psychoaktywne substancje właśnie teraz niosą ze sobą dodatkowe, ważne ryzyko ograniczenia możliwości prowadzenia dostatniego i satysfakcjonującego życia w przyszłości. Innymi słowy im bardziej dziurawisz sobie mózgownicę teraz, tym większe prawdopodobieństwo bezrobocia, biedy, chronicznej depresji i ogólnej nieszczęśliwości za parę lub paręnaście lat. Czy na prawdę parogodzinna jazda, impreza czy też krótki szpan jest wart choćby minimalnego ryzyka tak poważnych problemów? Na to pytanie potrzebujesz odpowiedzieć sobie sam.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.